Uvodna strana

 






 

 

NAJVAŽNIJE VESTI

 

 

 

Predsednik Srbije prisustvovao Proširenoj sednici Veća SSSS

TADIĆ: NOVOJ VLADI ĆE DIJALOG BITI OBAVEZA

 

Predsednika Srbije Borisa Tadića i saradnike poslednjeg martovskog dana primio je Ljubisav Orbović, predsednik Saveza samostalnih sindikata. Tokom kraćeg susreta iza zatvorenih vrata razmenjene su informacije, neophodne za nesmetano održavanje proširene sednice Predsedništva Veća SSSS. Na insistiranje Protokola predsednika Tadića i sednica Predsedništva je bila zatvorena za javnost, pa su Boris Tadić i Ljubisav Orbović u pauzi dali izjavu za novinare.

Tom prilikom predsednik Srbije je rekao da će insistirati na otpočinjanju socijalnog dijaloga koji bi trebalo da dovede do trajnog i održivog rešenja za probleme radnika u uslovima tranzicije.

Tadić je još rekao da jedino saradnjom sindikata, Unije poslodavaca i vlade može biti garantovana stabilnost društva koje se nalazi u poodmakloj fazi reformi.

"Niko ne može biti izopšten iz socijalnog dijaloga. U suprotnom, mi ćemo imati neharmonizovano društvo koje će trpeti prevelika, neizdrživa opterećenja i kretati se iz krize u krizu", rekao je Tadić, i dodao da je potrebno naći ravotežu između stabilnog razvoja i socijalne pravde.

"Sa svoje strane ću insistirati da se započne socijalni dijalog, ne mogu da kažem da se nastavi, jer konstatovano je ovde da ga prethodnih godina u biti nije ni bilo, da je on postojao na nekakvom formalnom nivou, ali da nije suštinski započet", kazao je Tadić.

Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović istakao je da u Srbiji nema pravog socijalnog dijaloga.

"U Srbiji nema socijalnog dijaloga na onom nivou na kome bi trebalo da postoji i mi očekujemo da u budućem periodu on bude na višem nivou", istakao je Orbović i dodao da je Predsedništvo tog sindikata na sednici ukazalo na razloge njihovog nezadovoljstva, kao i na motiv, razlog i povod protesta koji će SSSS organizovati 1. maja na Međunarodni dan rada.

Posle UVODNOG IZLAGANJA predsednika Orbovića, za reč se javio Mlađan Dinkić rekavši da je socijalni dijalog na zaista niskom nivou, ali da su loše privatizacije napravljene pre njegovog preuzimanja ove funkcije, kao da su sve privatizacije takve u početku, ali da problemi ostaju. On podsetio da je saradnja Vlade i dva reprezentativna sindikata ipak rezultitala Zakonom o besplatnim akcijama i uredbama kojima se omogućuje zamena bezvrednih akcija za akcije javnih preduzeća. Ublažiene su, po njegovim rečima, i neke štetne posledice tako što je ljudima sa kriminalnom prošlošću zabranjeno učešće na tenderima. dinkić je najavio i da će do jeseni biti okončana privatizacija „Telekoma“

Potpredsednik Veća SSSS Njegoš Potežica je podsetio na nedavni štrajk zaposlenih u Upravi i objasnio da situacija opet nije dobra, a da Vlada nedeljama odugovlači sa potpisivanjem kolektivnog ugovora i usvajanjem dogovorenih uredbi..

Sonja Vukanović, predsednik sindikata putara je predsedniku Tadiću taksativno navela kada i koliko puta je nadležne u vlasti obaveštavala o konkretnim zloupotrebama i mobingu u putnoj privredi. Ona se direktno obratila predsedniku Republike upitavši zašto ne upotrebi poluge vlasti i sudsku vlast u tim konkretnim slučajevima.

Predsednik  sindikata energetičara Veljko Milošević je opomenuo da priča o gasnom aranžmanu sa Rusijom nije završena i da će o tome biti više reči sa novom vladom. On je konstatovao da u Demokratskoj stranci postoji kolizija, s obzirom na to da je članica Socijalističke internacionale, a da deo Tadićevih bliskih saradnika zastupa neoliberalni koncept i zatražio, pa je, s tim u vezi, zatražio od predsednika da kaže kako on na to gleda.

Svetozar Ercegovac, predsednik sindikata komunalaca, ukazao je gostima da u oblasti koju zastupa upravo demokratska vlast postavlja menadžere, pa od nje traži da probleme odsustva socijalnog dijaloga sama razreši. Po njegovim rečima, problemi sa Kolektivnim ugovorom nastaju na nižim nivoima, jer je imovina državna što onemogućava povećanje niskih zarada od kojih žive višečlane porodice. Ercegovac je još rekao da su komunalci ograničeni i u primeni zakonskog rešenja o besplatnim akcijama, gde jedna odredba potire drugu.

Dr Milorad Mijatović, predsednik SSS Vojvodine predsednika je upitao, kojim putem će Srbija dalje ići i da li će ona postati tajkunska ili evropska socijalna država? On je Borisa Tadića još pitao, šta će učiniti sa tajkunima, koji su se obogatili tokom privatizacije i sad iznose novac iz zemlje? Mijatović je predsednika i ministr pozvao da se pridruže protestu članstva SSSS 1. maja u Beogradu.

Predsednik Sindikata metalaca Zoran Vujović je rekao da se u razvijenim zemljama ministar rada bira iz redova sindikata i da je poverenje između vlasi i naroda izgubljeno, pogotovo zbog moćnika koji sebe stavljaju izvan sistema.

Predsednik Sindikata građevine i industrije građevinskog materijala Duško Vuković je govorio o poražavajućim rezultatima zaštite na radu, te i sporim reakcijama države u tom pravcu. Vuković je izneo i zapanjujući podatak da je svega 15 odsto poslodavaca napravilo procenu rizika na radnom mstu i upozorio da država mnogo gubi novca od poreza i doprinosa zbog nerešavanja problema rada na crno.

Zoran Malenović, predsednik Sindikata poljoprivrede, vodoprivrede, prehrambene i duvanske industrije da zaposlenima, koje zastupa, izuzetno smeta odsustvo socijalnog dijaloga i nepostojanje granskog kolektivnog ugora. On je obavestio da 3.000 zaposlenih u PKB iščekuje da li će privatizacija ovog giganta iće preko Skupštine grada.

Radan Milovanović je izrazio nadu da prirodne lepote i reursi neće podleći privatizaciji, jer je šansa Srbije u poljoprivredi i turizmu.

Predsednica Sindikata pravosuđa Slavica Živanović je opomenula predsednika Srbije i ministre da su "uništili i zatravili državu" i otvorili vrata korupciji, a da su loše plaćeni zaposleni u pravosuđu savršeno tlo za to. Ona je Borisa Tdića upitla u kojem pravcu ide Srbija i dodala da ni posle godinu dana od popisivanja Srbija jedina u regionu nije ratifikovala socijalno ekonomsku povelju. Živanovićka je direktno obraćajući se predsedniku zatražila hitno potpisivanje kolektivnog ugovora i izmenu Zakona o platama državnih službenika i nameštenika u delu koji se odnosi na koeficijente i smanjenje postojeg raspona plata. Predstavnici vlasti su odmah odgovorili da je Predlog zakona dat zakonodavstvu i da je samo ostalo da ga usvoji Tehnička ili nova Vlada.

 Ministtrima i predsedniku države se obratila i Branislava Plančak, predsednica Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti srbije, koja je rekla da je u zdravstvu socijalni dijalog na zadovoljavajućem nivou i pohvalila za to zadužene državne službenike. Međutim, po njenim rečima socijalni dijalog je loš na nivou zdravstvenih ustanova, jer njihovi direkori "i ne znaju šta je to", da je često prisutan mobing, pritisci i teror nad zaposlenima. Ona je naglasila da zdravstvo,ni posle četiri godine rada na tome, nema kolektivni ugovor.

Dragan Zarubica, potpredsednik Veća SSSS, ukazao je da u Srbiji više od 80.000 zaposlenih uopšte ne prima platu za svoje rad, da više od 100.000 ne dobija nadoknadu za topli obrok, da su u privatnim preduzećima zabranjeni sindikati, da od izbornih obećanja o novim radnim mestima nije bilo ništa. Zarubica je još predsedniku rekao da činjenice, poput trogodišnjeg otezanja da potpiše Kolektivni ugovor, govore da da je Unija poslodavaca, kao socijalni partner, u dosluhu sa Vladom Srbije.

Predsednik Sindikata Kosova Blaža Milosavljević je rekao da zahvaljujući tadašnjem koordinatoru Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Nebojši Čoviću Sindikat od 2002. godine nije na ulici i ima minimum uslova za funkcionisanje. On je predsedniku Tadiću ukazao na nenamensko trošenje državnog novca i to ilustrovao primerom da je u Kosovskoj Mitrovici, gradu od "500 metara", svako drugo vozilo državno, da su to sve nova i skupa vozila, a da novac ne stiže do onih kojima je namenjen. Milosavljević je još rekao da neki službenici na Kosovu primaju i po 300.000 dinara mesečno, dok prosečan čovek tamo živi od 11.000 dinara.

Vlada Andrić,predsednik sindikata  Beograda je, takođe, govorio o mobingu i, potom, upitao ministra Dinkića da li će besplatne akcije i posle izbora vredeti 1000 evra, dok je predsednica sindikata predškolaca Ljiljana Kiković obavestila Borisa Tadića o problemima u sektoru koji pokriva.

  Potpredsenik Sindikata obrazovanja Srbije Jovo Gavrić  je istakao da je SOS jedini sindikat koji je posle 2000. godine potpisao Granski KU, ali i istakao da problemi nastaju u njegovoj primeni. On je upozorio predsednika države da inflacija guta dogovorre postignute s Vladom, pa će i rezultati predstojećih izbora zavisiti od toga kako se nadležna vlast bude ophodila prema zaposlenima.

Predstavnik sindikata grafičara Zoran Pavlović se predsedniku i ministrima Ljajiću i Dinkiću obratio kao predsednicima stranaka tražeći da nateraju sopstvene kadrove da poštuju Zakon o radu, te i da potpišu sporazum o uslovima na radu.

Potpredsednik sindikata bankara Vladislav Jeftović je zatražio od vlasti da poštuje Socijalno ekonomski savet, te i da njihovi predstavnici, kada i dođu na sastanke, da dođu ssa konkretnim ovlašćenjima.

Predsednik OVS Kragujevca Dragan Alimpić je izrazio čuđenje koliko se život u njegovom gradu razlikuje od onog o kojem govore državni zvaničnici na TV ekranima i pozvao da država nešto napokon učini za "Zastavu", jer radnici ne žele da žive od subvencija.

Predstavnik Sindikata rečnog saobraćaja Ilija Ivošević je predstavnike vlasti obavestio o divljoj dokapitalizaciji rečnog saobraćaja kupovinom i po pola veka starih brodova. On je predložio da država raspiše uslove za tendere, s obzirom na to da, konkretno u slučaju JRB, kupci pokušavaju da razbiju brodarstvo na sitna preduzeća, kako bi se u bescenje dočepali 6.000 kvadratnih metara luksuznog lzdanja u centru Beograda. Na pitanje predsednika Tadića o optimalnom broju zaposlenih u JRB, Ivošević je rekao da je u brodarstvu danas zaposleno 2.500 ljudi i da ima mesta još za oko 500, te da u taj broj nisu uračunati dokeri.

Radomir Stević, predsednik Sindikata šumarstva je zamolio predsednika i ministre da obrate pažnju na plakate ispred kojih sede, jer su oni odraz postojećeg nezadovojstva naroda u Srbiji. Stevića je takođe zanimalo objašnjenje ministra Dinkića šta će se dogoditi sa akcijama i akcionarima u preduzećima koja budu privatizovana posle isteka roka za upis besplatnih akcija.

Predstavnih zaposlenih u vazdušnom saobraćaju Milan Obrenović zatražio je da država sačuva brend nacionalne vazduhoplovne kompanije, te i da za direktore ubuduće postavlja profesionalce koji neće zabranjivati sindikate, a ne "prodavce patika i lutrije".

Sekretar VSSSS Slavica Savić je kao poslednji govornik zatražila brža donošenja potrebnih zakona, ali i formiranje sudova rada bar u većim centrima, jer u Srbiji radni sporovo predugo traju. Ona je predsednika i ministre podsetila da je u srbiji stvorena čitava armija ljudi koji ne mogu da odu u penziju zbog toga što nisu znali da im poslodavci nisu plaćali doprinose.

U nastavku sastanka ministri su predstavnicima granskih sindikata odgovarali na konkretna pitanja, za koja su kod sebe imali podatke. Rasim Ljajić je za nefunkcionisanje Socijalno ekonomskog saveta i nepotpisivanje nekih dokumenata priznao krivicu ministarstava i države i izrazio nadu da će to naredna vlada bolje raditi. Ministar ekonomije Mlađan Dinkića je savetovao radnicima preduzeća, koja će biti privatizovana posle isteka zakonskog roka za upis besplatnih akcija, da akcije obavezno upišu, jer ni sam u ovom trenutku ne zna šta će se kasnije dešavati.

Predsednik Srbije Boris Tadić se zahvalio prisutnima na obilju informacija o problemima koje, kako je rekao, zbog izolacije u kojoj živi, zbog prirode posla, nije u mogućnosti do kraja da sagleda.. Tadić je sindikalcima rekao da mu je ovo prilika da postavi kontra pitanje, kako socijalne grupe vide razvoj društva i kako Srbija treba da izgleda.

"Kada odgovorimo na sva ova pitanja ulazimo u dijalog o pravcu razvoja društva, koje je pod velikim pritiskom. Kao predsednika me pogađaju vaši komentari o robskom radu i verujem da je to tako kako kažete. Smatram se za to odgovornim, jer sam u neobičnoj poziciji da budem odgovoran za sve, čak i za kadrove na čije postavljanje nisam mogao da utičem", objasnio je Tadić i dodao da je svestan da narod teško živi, malo zarađuje i da je često u prilici da vidi ljude koji, uprkos bednim platama, čuvaju radna mesta.

Objašnjavajući da kao predsednik Republike ne sme da se meša u nadležnosti drugih  institucija, niti želi da, poput predsednika Rusije poslodavcima i tajkunima "zavće uši", jer to nije način na koji vidi obavlanje poverene mi funkcije.

"Vi nemate ništa od toga ako vam kažem da tajkune ni ja ne volim, da ne razgovaram sa njima. Vidljivo je da za tri godine nisam uspeo da ih ubedim da se iskupe humanošću ili osnuju neki fond za stipendiranje talenata. Sa tajkunima nemam ništa, ali ono što je za vas bitno je da li sam krupan kapital uspeo da uključim u razvoj Srbije. Sprečio sam kriminalce da dalje kupuju fabrike i rudnike, a tek će u narednih pet godina samnom imati posla. Od toga neću odustati. Takvim ljudima ne dozvoljavam da učestvuju u političkom životu i jedva čekam da neko bude osuđen. Posle 5. oktobra sam bio zagovornik lustracije, ali danas smatram da ona više nije moguća. Ljudi sa velikim kapitalom mogu biti od koristi, sem ako sudovi po zakonu ta kapital ne oduzmu. Nisam mađioničar da stvorim idealnu državu, ali vi imate pravo da od mene tražite da ovo stanje popravim...."

Govoreći o problemu mobinga Tadić je rekao:

"Sve češće čujem  da kompanije postaju tajne sobe gde se svašta događa. Prvo što ćemo napraviti je dobar zakon, a potom ćemo obezbediti i dobre menadžere. Formiraću u Narodnoj kancelariji Odeljenje za prava radnika i od ombutsmana zatražiti da to preuzmu. To ću učiniti u narednih 15 dana, a vi ćete me obavestiti da li ombutsman radi svoj posao. Sindikat neka kod ombutsmana delegira svog čoveka.

Ne znam i ne razumem zašto ministri i premijer nisu učsetvovali u socijalno ekonomskom savetu, ali obećavam da u sledećoj vladi to neće biti tako, jer ću to lično kontrolisati...", rekao je još predsednik Srbije Boris Tadić.

Završavajući gotovo jednosatno izlaganje o problemima tranzcije i evropskom putu Srbije Tadić je istakao da će u najkraćem roku ministar Rasim Ljajić i predsednik SSSS Ljubisav Orbović u saradnji sa predstavnikom UGS "Nezavnisnost" napraviti Protokol o socijalno ekonomskom dijalogu.

Na kraju sastanka predsednik SSSS Ljubisav Orbović je Borisu Tadiću i prisutnim ministrima rekao:

"Zaposlenima u Srbiji, predvođenim sindikatima, je cilj da rade i stvaraju. Sada kada tražimo socijalni dijalog i kada tražimo pošteniju Srbiju, ne tražimo samo platu, već pošteno društvo i poštenu raspodelu kroz pravnu državu i dijalog.

Mi smo ušli u pripremu protesta. Teško nam je jer  dijalog nismo uspeli da uspostavimo, niti smo uspeli da nađemo sagovornika. Tražimo da dobro razmislite ko će biti sledeći premijer i kakva će biti buduća vlada".

"Demokratska stranka razmišlja da to bude nestranačka ličnost", zaključio je Boris Tadić.

 

 








Ova prezentacija je optimizovana za rezolucije od 800x600px i više, kao i za sve čitače novije generacije
 
Verzija na Srpskom English version >ai—