Uvodna strana

 






 

 

PROTEST

 

 

 

Ljubisav Orbović predvodio delegaciju SSSS u poseti Svekineskoj federaciji sindikata

KINESKO ČUDO

 

Na poziv Svekineske federacije sindikata, delegacija SSSS, koju je predvodio predsednik Ljubisav Orbović, boravila je u Kini od 7. do 12. maja 2008. U delegaciji su bili potpredsednici Saveza Vlada Andrić, predsednik GV SSS Beograda, Duško Vuković, predsednik Sindikata građevinarstva i industrije građevinskog materijala Srbije i Miodrag Bradonjić, sekretar PV SSS Vojvodine.

Poseta je rezultat tradicionalno dobrih dugogodišnjih odnosa dva sindikata koje karakteriše razmena mišljenja i iskustava iz sindikalnog rada i njihovih aktivnosti na međunarodnom planu.  

Delegacija je posetila Peking i grad Ćindao u jugoistočnom delu Kine. U Pekingu je predsednik Orbović vodio razgovore sa potpredsednikom kineskih sindikata Si Čenhuanom u kojima su razmenjene informacije o aktuelnim kretanjima u dvema zemljama i ulozi i aktivnostima sindikata na zaštiti položaja zaposlenih.

Govoreći o razvoju zemlje u periodu od promena 2000. Orbović je posebno naglasio teškoće sa kojima se suočava SSSS u zaštiti zaposlenih od posledica tranzicije i privatizacije u kojima veliki broj radnika ostaje bez posla. Takođe je obavestio domaćine o protestu koji je SSSS organizovao 1. maja u Beogradu, i o potpisivanju opšteg kolektivnog ugovora kao značajnog instrumenta za zaštitu položaja zaposlenih. Orbović je zahvalio rukovodstvu Kine na principijelnoj podršci u vezi sa proglašenjem nezavisnosti Kosova.

Čenhuan je govorio o rezultatima postignutim u razvoju Kine od 1978. kada je počela primena politike reformi i otvaranja prema svetu. Posebno je istakao da je u tom periodu kineska privreda beležila rast od 10,6% godišnje, a da su plate radnika rasle po stopi od 13,1% godišnje. Rast standarda i društvena stabilnost rezultat su ove politike. Ovako brz razvoj praćen je i problemima koji se ogledaju u neravnomernom razvoju privrede, nedostatku energije, oštrijoj stratifikaciji društva na siromašne i bogate, razlici u zaradama i nerešenom pitanju oko 40 miliona radnika koji migriraju iz seoskih područja u gradska u potrazi za poslom.    

Jedan od primera „kineskog provrednog čuda“ je grad Ćindao u kome je delegacija bila gost gradske organizacije sindikata. Kako je istaknuto u razgovorima sa potpredsednikom Liu Čijongom grad (8 miliona stanovnika) izrastao je u značajan privredni i turistički centar, sa u svetu poznatom industrijom bele tehnike i elektronike „Hajer“ koja zapošljava 50.000 radnika i industrijom piva „Cindao“ koju su osnovali Nemci tokom okupacije grada još u 19. veku. I u Pekingu, i Ćindaou, sindikalni lideri su istakli da je najvažniji zadatak sindikata u narednom periodu zaštita radnika u mešovitim preduzećima sa državnim i privatnim kapitalom.

Treba još reći da se svake godine broj članova sindikata u Kini povećava za 13-19 miliona, a da u SKFS ima 1.508.000 osnovnih organizacija!

Zaključeno je da postoji interes i spremnost obe strane za nastavak saradnje i da u sadašnjim uslovima globalizacije ima mnogo prostora i potrebe za zajedničko delovanje SSSS i SKFS na međunarodnom planu, te će se u tom smislu i nastaviti kontakti između dva sindikata.

 








Ova prezentacija je optimizovana za rezolucije od 800x600px i više, kao i za sve čitače novije generacije
 
Verzija na Srpskom English version >ai—