SASTANAK SSSS SA SVETSKOM BANKOM
Prava zaposlenih u slučaju stečajnog postupka uređuju se Zakonom o radu (čl. 124-126) i Zakonom o stečaju.
Grupa Svetske banke je 11. maja 2021. godine održala konsultacije sa predstavnicima Saveza samostalnih sindikata Srbije u vezi pripreme novog Okvira za partnerstvo sa Srbijom (Country Partnership Framework – CPF) za period od 2022. do 2026. godine.
Na sastanku su ispred SSSS učestvovali dr Rajko Kosanović i dr Sanja Paunović.
U uvodnom izlaganju predstavnici Grupe Svetske banke predstavili su planirane i aktuelne projekte koji se realizuju u Okviru partnerstva sa Srbijom, u periodu od jula 2016. do juna 2021. godine.
Oni su izrazili želјu da čuju mišlјenje Sindikata o klјučnim prioritetima u oblasti socijalne pomoći i penzija, pobolјšanju sistema socijalne zaštite, finansijskoj održivosti penzionog sistema, kao i o aktivnim programima tržišta rada i pobolјšanju njihove efikasnosti. Cilј predstavnika Grupe Svetske banke je bio da u pomenutim oblastima definiše trenutne izazove, prioritete i moguće pravce strateške podrške.
Kada je reč o penzioskom i invalidskom osiguranju, predstavnici SSSS ukazali su na činjenicu da Savez nije učestvovao u izradi Nacrta zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, već je, kao i svi ostali građani i institucije, pozvan da da svoje mišlјenje na pomenuti tekst.
Predstavnisi SSSS su ukazali na sledeće činjenice:
- Imajući u vidu da je važeći zakon donet 2003. godine, odnosno pre skoro 18 godina, neophodno je pristupiti izradi novog teksta zakona, u kojem bi na odgovarajući način bila uređena pitanja: finansiranja Fonda, upravlјanja Fonda, ostvarivanja prava iz penzisko-invalidskog osiguranja, raspolaganja imovinom Fonda, usklađivanje penzija, umanjenje penzija za raniji odlazak u penziju i dr.
- Ponovili smo naš zahtev da umanjenje penzije za raniji odlazak u penziju, odnosno pre navršenih 65 godina života, ne bude trajno odnosno da se licima koja su pre navršene 65. godine života otišli u penziju ona više ne umanjuje (naveden je primer radnika koji je sa 62 godine života i 40 godina radnog staža otišao u penziju, a ima trajno umanjenje penzije za 15 procenata.
- Ukazali smo na neophodnost stimulisanja poslodavaca da za svoje zaposlene uplaćuju dobrovolјno penzijsko osiguranje, barem do neoporezivog iznosa ( III stub).
- Ukazano je na neodrživost rešenja po kome je uslov za invalidsku penziju potpun gubitak radne sposobnosti, a što ne postoji u uporednom zakonodavstvu zemalјa članica EU.
Kada je reč o tržištu rada, istaknuto je da je veoma mali broj nezaposlenih obuhvaćen novčanom naknadom, u odnosu na ukupan broj nezaposlenih. Takođe, u odnosu na ukupan broj nezaposlenih, procenat lica koja učestvuju u programima NSZ (obuka, zapošlјavnja i sl.), izuzetno je mali.
Oblast socijalne zaštite je izuzetno bitna, ali do sada je bilo samo par pokušaja da se dođe do određenih pobolјšanja. Donet je Zakon o socijalnim kartama koji će, nadamo se, voditi pravednijoj i racionalnijoj raspodeli sredstava socijalne pomoći. Međutim, značajnih izmena ni u socijalnom zakonodavstvu, ni u praksi, nije bilo, s obzirom na to da bi one zahtevale i značajna finansijska sredstva.